Wczytywanie formularza przeszukiwania katalogu...

mkidn 01male  herbbytomia5    

  • STRONA GŁÓWNA
  • KATALOGI
    • Multiwyszukiwarka INTEGRO
    • OPAC Bibliografie
    • Wolne Lektury
  • O BIBLIOTECE
    • Misja i strategia
    • Struktura organizacyjna
    • Statut
    • Historia
    • Patron
    • Piszą o nas
    • Projekty
  • GODZINY OTWARCIA
    • Gmach Główny
    • Placówki Filialne
  • REGULAMINY
    • Regulaminy
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Kontakt
    • Kontakt dla mediów
    • Inspektor Ochrony Danych
  • INNE
    • Oferta edukacyjna
    • Harmonogram wydarzeń bibliotecznych
    • Wynajem pomieszczeń
    • Zamówienia publiczne
    • Dary dla Biblioteki
    • Deklaracja dostępności

Dary – literatura popularnonaukowa – III kwartał 2019


LITERATURA BELETRYSTYCZNA

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

 

Bateson John. Sprawa dla koronera: kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć. Kraków, 2019

sprawa dla koronera kulisy zawodu ktory codziennie spotyka smierc w iext53708575

Każda śmierć ma swoją historię. Nikt nie wie o tym lepiej od koronera. Słyszymy o nim w każdym serialu kryminalnym. Jego praca jest najważniejsza na miejscu zbrodni. Każdego dnia staje oko w oko ze śmiercią, żeby znaleźć odpowiedzi dla żywych. W tej książce znajdziecie najciekawsze przypadki w karierze Kena Holmesa – koronera z Kalifornii. Razem z nim przyjrzymy się morderstwu, w które zamieszany był Tupac Shakur, zajrzymy do celi śmierci w więzieniu San Quentin i spróbujemy dowiedzieć się, kto był właścicielem stopy w bucie wyrzuconej przez morze na plażę. "Sprawa dla koronera" to możliwość spojrzenia na pracę człowieka, którego codziennością jest odkrywanie tajemnic śmierci.

Głowinkowska-Domagała Eliza. It bag: historia torebką pisana. Radom, 2018

it bag historia torebka p 200

Torebka ? dumna królowa damskich dodatków. Coś więcej niż praktyczny przedmiot. Jest jednocześnie wyrazem stylu i powiernikiem tego, co współczesna kobieta chce mieć zawsze pod ręką. Jeśli posiada odpowiednią metkę, może być traktowana jako synonim luksusu, wyznaczający status społeczny właścicielki. Nieprzypadkowo co jakiś czas pojawia się nowy kultowy model, nowa ?It Bag?, współczesny obiekt pożądania. Torebka to prestiż. Torebka to biznes. Wiele znaczących marek i projektantów zaczynało swoją przygodę ze światem mody właśnie od projektowania torebek. Trudno uwierzyć, że historia damskiej torebki zaczęła się stosunkowo niedawno i dopiero XX wiek okazał się dla niej przełomowy. Co takiego się zmieniło, że stała się niezbędna? W jaki sposób zyskała status najważniejszego dodatku? Jakie modele są najlepsze w podróży? Którzy projektanci dali się ponieść fantazji? Czy torebki miały swoje ambasadorki? Jak to możliwe, że jakiś model wart jest tyle co średniej klasy samochód? Które torebki zyskały miano kultowych i czym sobie na to zasłużyły?

Golec Radosław. IRA Hitlera: pakt Trzecia Rzesza – Irlandzka Armia Republikańska. Poznań, cop. 2018

ira hitlera w iext53189643

Irlandzcy ekstremiści wierzyli, że wygrana nazistów pozwoli im odebrać Brytyjczykom Ulster, zjednoczyć wyspę i powołać w pełni niepodległą republikę. Niemcy z kolei uznały, że w wojnie z Wielką Brytanią IRA może okazać się niezwykle pomocna w organizowaniu akcji wywrotowych i sabotażowych na tyłach wroga. Pierwsze kontakty z nazistami bojownicy z IRA nawiązali w 1936 roku. Szef sztabu organizacji, Andrew Cooney, przybył do Berlina, gdzie obie strony podpisały pakt, który zawierał szczegóły planowanej współpracy. Abwehra zobowiązała się dostarczyć Irlandczykom pieniądze i broń. Nawiązano stały kontakt. Niemcy przesyłali na wyspę dziesiątki szpiegów, rosła ilość akcji sabotażowych. Sojusz Hitlera z IRA nie przetrwał z kilku powodów. Irlandzcy bojownicy pragnęli tylko broni i pieniędzy. Obca im była nazistowska ideologia. Z drugiej strony Abwehra okazała się wyjątkowo mało kompetentna. Niemniej do rangi symbolu urósł fakt, że w maju 1945 roku irlandzki prezydent Eamon de Valera, jako jedyny europejski przywódca, złożył niemieckiemu narodowi oficjalne kondolencje po śmierci Adolfa Hitlera.

Jurgała-Jureczka Joanna. Kossakowie: biały mazur. Poznań, cop. 2018

kossakowie bialy mazur w iext53295683

Tadeusz i Wojciech Kossakowie, synowie znanego malarza Juliusza, byli bliźniakami. Ożenili się z pannami Kisielnickimi, kuzynkami. Tadeusz i Anna byli rodzicami znanej pisarki: Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej. Wojciech i Maria wydali na świat poetkę: Lilkę (Marię Pawlikowską-Jasnorzewską), satyryczkę: Madzię (Magdalenę Samozwaniec) i malarza: Jerzego Kossaka. Kolejna książka biografki Zofii Kossak i autorki „Kobiet Kossaków” ujawnia nieznane, zaskakujące fakty dotyczące ziemiańskiej i artystycznej rodziny

Koprowski Marek A. Legiony: droga do legendy: nie tylko I Brygada 1915-1916. Poznań, cop. 2018

legiony droga do legendy nie tylko i brygada 1915 1916 w iext53055724

Tom "Nie tylko I Brygada" ukazuje dzieje Legionów od przełomu lat 1914/1915 po początki roku 1916. Ważną rolę odgrywają tu oczywiście I Brygada i komendant Piłsudski, ale poczesne miejsce zajmują w nim również inne polskie formacje. Autor szeroko omawia krwawy szlak bojowy II Brygady Legionów na terenie Karpat Wschodnich. Przypomina bitwy stoczone przez nią pod Mołotkowem, Nadwórną i Rokitną, które na trwałe weszły do księgi chwały oręża polskiego. Prezentuje także formacje legionowe tworzone pod auspicjami Rosjan, które szybko przekształciły się w samodzielną dywizję. Zarysowuje całe polityczne zaplecze Legionów Polskich, bez którego żadne formacje wojskowe nie wyruszyłyby w pole. Przypomina działalność Naczelnego Komitetu Narodowego, a także jego Departamentu Wojskowego, kierowanego przez Władysława Sikorskiego – rzeczywistego twórcę idei Legionów, niesłusznie kojarzonej z nazwiskiem Józefa Piłsudskiego.

Łazuga Waldemar. Portret rodziny z herbem we wnętrzu. Poznań, 2018

portret rodziny z herbem we wnetrzu w iext53987401

Nieczęsto się zdarza, żeby trzy pokolenia jednej rodziny pisały diariusze. I żeby te diariusze prowadziły ze sobą rodzaj rozmowy. Przewijają się w nich nie tylko z trzech stron od wewnątrz oglądane pikantne nieraz tajemnice rodzinne, nie tylko nazwiska wielu utytułowanych rodzin, ich życia świątki, piątki i niedziele, ale także głośne wydarzenia historyczne oglądane i komentowane od salonów, a niekiedy od kuchni, przynosząc zaskakujące nieraz detale i jeszcze bardziej zaskakujące oświetlenia. Ta historia zaczyna się w XIX wieku, kończy w XXI.

Olejnik Andrzej. Armagedon: scenariusze końca świata. Warszawa, cop. 2018

armagedon scenariusze konca swiata w iext53188138

Przyroda wie, jak zabijać. Na tym polu mogłaby zawstydzić wszystkich seryjnych morderców razem wziętych. Oferuje globalny armagedon za pomocą asteroidy, komety, czarnej dziury, supernowej, rozbłysku promieniowania gamma, burzy słonecznej, antymaterii, zatrzymania rotacji planety, zaniku grawitacji czy erupcji wulkanu. Rasa ludzka dorównuje przyrodzie w dziedzinie zabijania. Wojna nuklearna, bunt sztucznej inteligencji, załamanie się systemów ekonomicznych, awaria sieci internetowej, broń biologiczna, chemiczna i genetyczna. No i zawsze mogą nas zaatakować Obcy. Pełny zestaw scenariuszy zagłady. Aż dziwne, że cywilizacja gatunku homo sapiens przetrwała tyle czasu. Pozostaje jedno pytanie: jak długo?

Semmler Paweł. Krym: znikający półwysep. Poznań, cop. 2018

krym znikajacy polwysep w iext52786914

Krym do niedawna był turystyczną perłą Eurazji. Jednak ostatnie cztery lata ponuro zaznaczyły się w historii tego regionu. Dopełnia się tragedia półwyspu tratowanego kiedyś przez kopyta koni mongolskich koczowników, buciory carskich sołdatów, hitlerowskich najeźdźców i sowieckich bezpieczniaków. Krym na naszych oczach traci swoją wielokulturową tożsamość, staje się znikającym półwyspem. Książka podsumowuje i rzetelnie oddaje całą skomplikowaną rzeczywistość regionu. Współczesną narrację świetnie uzupełnia rys historyczny. Całość wzbogacają rozmowy przeprowadzane przez autora ze świadkami wydarzeń.

Šigin Vladimir Vilenovič. Tajemnice złotych konwojów. Konstancin-Jeziorna, cop. 2018

6 relacji opisujących losy rosyjskich, niemieckich i angielskich okrętów, które zatonęły ze złotem w  ładowniach, w czasach od Wojny Krymskiej 1854-1855 po II Wojnę Światową. Przedstawione w książce wydarzenia, z udziałem najczęściej mało znanych za to niezwykle barwnych postaci, rozgrywają się na wielu morzach i oceanach półkuli północnej.

Sikora Radosław. Husaria: duma polskiego oręża. Kraków, 2019

husaria duma polskiego oreza w iext53709857

Kopie skrzydlatych jeźdźców dosięgną cię, zanim zdążysz wrogom zrobić jakąkolwiek krzywdę. Jeśli przetrwasz pierwszą szarżę, to Polacy zaatakują ponownie. Możesz się nie obronić, nawet gdy masz piętnastokrotną przewagę liczebną. A jeżeli na jednego husarza przypada was aż stu? Oni wciąż mogą wygrać. Powszechnie uważana za najskuteczniejszą i najpiękniejszą kawalerię. Przez 300 lat broniła Rzeczpospolitej. Stanowiła jej kluczową siłę ofensywną i decydowała o jej najwspanialszych zwycięstwach. Na polach bitew wzbudzała strach i podziw. Choć wielokrotnie mierzyła się z liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoła.

 

 

 

Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.

Filia nr 1 w Szombierkach – komunikat

Szanowni Czytelnicy

Uprzejmie informujemy, że na wyraźne żądanie Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 45, działającej w porozumieniu z Policją, w związku z powtarzającymi się na terenie szkoły aktami wandalizmu, ulegają zmianie godziny pracy Placówki Filialnej Nr 1, która w dniach od 24 lipca do 9 sierpnia czynna będzie codziennie od 8.00 do 15.00.

Natomiast w dniach od 12 sierpnia do 30 sierpnia, w związku z urlopem pracownika, filia będzie nieczynna.

Za wszystkie niedogodności serdecznie przepraszamy.

Dodaj komentarz

Zagraj w bibliotece

W naszej bibliotece już wkrótce będzie można zagrać w grę „Literackie memory”. Gra będzie dostępna w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży oraz placówkach filialnych biblioteki. Każdy będzie mógł na miejscu sprawdzić swoją spostrzegawczość i poćwiczyć pamięć. Chętne rodziny, zespoły, grupy przyjaciół, znajomych (w grupach 2-4 osobowych) zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Czytaj więcej...

Czytanie łączy pokolenia

Przygody kota Filemona, kasztanowego Kuklika i różnokolorowych skarpetek zawładnęły wyobraźnią najmłodszych czytelników, biorących udział w projekcie Qulturalna Retroteka”. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 17, Przedszkola Miejskiego nr 20 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 9 z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajek czytanych przez słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (partnera projektu), a potem swoje wrażenia przelewały na papier.

Czytaj więcej...

Historia stroju rozbarskiego

Uczniowie bytomskich szkół (SP 3, SP 4, SP 9) uczestniczący w projekcie „Były, są… czy będą? : elementy tradycji górnośląskiej” mieli wyjątkową okazję wysłuchania wykładu na temat historii stroju rozbarskiego w oparciu o najstarsze kolorowe zdjęcie, na którym pozuje rodzina rozbarska (rodzice i dwie córki) ubrana w stroje ludowe.

Czytaj więcej...

Wędrówki śladami tradycji

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 i  Szkoły Podstawowej Nr 4 w minionym tygodniu uczestniczyli w wykładach odbywających się w ramach  projektu. Najpierw wybrali się na „Spacer po dawnym Bytomiu (w oparciu o kolekcję pocztówek)” razem z Czesławem Czerwińskim - pasjonatem historii architektury Bytomia, kolekcjonerem dawnych pocztówek. Spacer był wirtualny, ale niezmiernie ciekawy i emocjonujący. Bytom na pocztówkach sprzed ponad stu lat, podobał się dzieciom najbardziej i z uwagą śledziły zmiany w wyglądzie m. in. bytomskiego Rynku, placu Kościuszki i Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla.

Czytaj więcej...

„Były, są… czy będą? : elementy tradycji górnośląskiej”

Nadchodząca jesień będzie w bibliotece czasem realizacji projektu „Były, są… czy będą? : elementy tradycji górnośląskiej” skierowanego do dzieci i młodzieży bytomskich szkół podstawowych oraz świetlic socjoterapeutycznych, aby wzbudzić ich zainteresowanie zachowaniem naszego dziedzictwa kulturowego.

Czytaj więcej...

Książkowe podróże w czasie i przestrzeni

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” na realizację projektu KSIĄŻKOWE PODRÓŻE W CZASIE I PRZESTRZENI. Jest to projekt promujący czytelnictwo wśród mieszkańców Bytomia, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.

Podczas 9 spotkań inspirowanych klasycznymi tekstami literackimi, zamierzamy trwale podnieść kompetencje czytelnicze mieszkańców Bytomia, a przy okazji, w myśl znanej oświeceniowej maksymy „Ucząc bawić, bawiąc uczyć”, zapewnić im dobrą zabawę dzięki uczestnictwu w warsztatach kreatywnych. 

Działania realizowane będą w całości on-line, a ich efekty udostępnione zostaną dla szerokiego ogółu odbiorców na portalach społecznościowych oraz kanale YouTube.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy jesienią.

Całkowity koszt zadania wynosi 11131,00 zł.

Szczegóły wkrótce!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Strona 42 z 42

  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • Następny artykuł
  • koniec

Ostatnio na blogu:

„Przyjaciele Pippi” w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży
Witamy w „Kąciku Literackim”
Zabawy wakacyjne w bibliotece!
Nie żyje włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone
Wspieramy akcje „Bezpieczeństwo w sieci”
Wakacje z książką - zabawa wakacyjna!

Zasady dostępu dla osób ze szczególnymi potrzebami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu

 

Losowa książka z naszych półek

magiczne-drzewo-pioro-t-rexa-tom-11.jpg

Kwartalnik „Akapit”

Zobacz archiwalne numery w formacie PDF

Wolne lektury

Odwiedziny na stronie:

13955780
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Razem
719
10855
55997
13820397
309151
395589
13955780

IP: 3.237.178.91
2021-02-27 01:29
Visitors Counter
Polityka prywatności | Inspektor Ochrony Danych | Deklaracja dostępności
Copyright © 2012-2020 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Designed by atjoomla.com

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...