Walentynkowa randka w ciemno z książką

10 - 14.02.2020

Już po raz piąty czytelnicy Wypożyczalni Literatury Beletrystycznej, Wypożyczalni Literatury Popularnonaukowej oraz Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży będą mogli wziąć udział w naszej zabawie i spośród owiniętych w szary papier „kandydatek”, wybrać przeznaczoną sobie książkową walentynkę.

Bitwy, dowódcy, kampanie i tajemnice II wojny światowej. Promocja książki Tomasza Saneckiego

21.02 - godz. 17:00

Zapraszamy w piątek, 21 lutego do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego/ na promocję najnowszej książki Tomasza Saneckiego „II wojna światowa. Dowódcy-Bitwy-Kampanie-Zbrodniarze-Łowcy nazistów”. W publikacji bytomski historyk nie tylko podjął temat rozstrzygających bitew i kampanii, rolę najważniejszych dowódców Wehrmachtu w kluczowych momentach II wojny światowej, ale również kwestię odpowiedzialności za masowe zbrodnie w Europie.

Drzewa bez tajemnic

25.02 - godz. 17:00

Rozpoznawanie drzew i krzewów po pędach, korze czy pączkach – to możliwe. Wiedzą na ten temat podzieli się pasjonat przyrody – Łukasz Fuglewicz z Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu. Będzie to nie tylko okazja do odkrycia tajemnic fizjologii roślin, ale także ćwiczenie ze spostrzegawczości i dawka praktycznych rad dla osób, które chciałyby rozmnażać wybrane gatunki roślin zdrewniałych w sposób wegetatywny. Nie zabraknie też interesujących informacji o nietuzinkowych drzewach rosnących w naszym mieście. Które z nich jest najstarsze? Czy jest nim pomnikowy platan z Parku Ludowego, buk z Miechowickiej Ostoi Leśnej czy może jeden z wiekowych jesionów z śródmieścia?

Klub Czytających Rodzin

22.02 – godz. 10.30 (sobota)

Projekt  skierowany jest do dzieci ich rodziców oraz dziadków. Nasze spotkania to coś więcej niż zwykłe czytanie: to świetna zabawa z literaturą w tle. Tym razem będziemy WSPÓLNIE odkrywać twórczość nieco zapomnianych autorów, m.in. Stanisława Jachowicza, Tadeusza Kubiaka, Ewy Szelburg-Zarembiny.

Biblioteka? To jest to!

25.02 – godz. 16.00

Projekt Biblioteka? To jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i baśnie skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Uczestnicy zajęć wysłuchają baśni o Kopciuszku i poznają jej różne adaptacje filmowe.

Wystawa malarstwa Katarzyny Karkoły

7.02 - godz. 18:00

Katarzyna Karkoła pochodzi z Katowic, a obecnie mieszka w Piekarach Śląskich. Pracuję w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Niegdyś Bytomska kobieta nieobojętna, (w dalszym ciągu i z całego serca kibicuje działaniom tego wyjątkowego stowarzyszenia). Choć artystka jest związana ze Śląskiem nie jest jednak w stu procentach Ślązaczką, ponieważ płynie w jej żyłach też galicyjską krew.  I jak wspomina autorka wystawy „Taka też jest moja miłość do sztuki, całkowicie wymieszana, eklektyczna. Kocham śląskiego bluesa i malarstwo Ociepki, ale też muzykę poważną i akademickie malarstwo Matejki, oraz wiele, wiele jeszcze rzeczy, które są po drodze. „

Artystka inspiracji do swoich obrazów szuka w sobie i w moim zachwycie światem. Brała udział w plenerach malarskich w Polsce, Niemczech, Czechach i Wielkiej Brytanii. Dwukrotnie obrazy Katarzyny Karkoły były zakwalifikowane do udziału w Art. Naife Festival w Katowicach, została zaproszona do udziału w projekcie “Sybilianiści i przyjaciele”. Prace artystki były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Pani Katarzyna jest Członkiem Stowarzyszenia “ Barwy Śląska” i Stowarzyszenia Artystów Śląskich “STAŚ”, oraz “Faun Art” z Gliwic, uczestniczy w zajęciach z rysunku i malarstwa w pracowni pana Piotra Naliwajki w MDK Batory w Chorzowie. Wystawę "Moje błękity”  prezentuję już po raz drugi. Pierwszy raz  miała miejsce w październiku 2019 roku w pięknych wnętrzach „Willi Fitznera” w Siemianowicach Śląskich.  O samej wstawie „Moje błękity” artystka mówi: „Wielką radość sprawiło mi malowanie moich błękitów. Wędrowałam moją wyobraźnią po bezmiarach kosmosu i w głębinach oceanów, gdzieś w mikro i makrokosmosie, sama nie wiem gdzie i chyba nikt tego nie wie. W czasie malowania obrazów towarzyszy mi  zawsze muzyka”. Autorka wystawy maluje różnymi technikami, stosuje zarówno malarstwo olejowe, akrylowe jak i pastel. Jej dzieła to czasem obrazy realistyczne czasem abstrakcyjne. Różnorodność w tworzeniu artystki jest zależna od nastroju. Wystawa „Moje błękity” „to obrazy abstrakcyjne z  nutką realizmu”.

Podczas wystawy wystąpi Marek Jagucki. Który na pianinie zaprezentuje standardy muzyczne od klasyki po współczesne znane utwory. Marek Jagucki współpracował z Teatrem Śląskim, Filharmonią Śląską, kabaretem Rak, Krzysztofem Respondkiem, Gabi Gold, Szwedzkim Cyrkiem Narodowym Scott Circus a także z zespołem Universe.