W ramach projektu „Qulturalna Retroteka” gościliśmy autorki poczytnych powieści kryminalnych – Olgę Rudnicką i Martę Matyszczak.

Olga Rudnicka z wykształcenia jest pedagogiem. Przez kilka lat pracowała jako asystent osób niepełnosprawnych w Śremie, swojej rodzinnej miejscowości. Debiutowała jako dziewiętnastolatka powieścią „Martwe jezioro”. Na koncie ma już kilkanaście książek.

Najbardziej znane to „Byle do przodu”, „Natalii 5”, „Drugi przekręt Natalii”, „Do trzech razy Natalie”, „Diabli nadali”, „Granat poproszę!”, „Zacisze 13”, „Życie na wynos”. Marta Matyszczak urodziła się w Chorzowie. Z wykształcenia jest dziennikarką. Podobno pisać chciała od zawsze, ale dopiero w 2017 roku zadebiutowała jako pisarka wydając powieść „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”. Zabawny kryminał, którego akcja rozgrywa się w Chorzowie, a jednym z bohaterów jest kundelek o imieniu Gucio, zapoczątkował serię „Kryminał pod psem”. W tym roku do księgarni trafił szósty tom serii „Trup w sanatorium”. Cała seria cieszy się dużą popularnością wśród czytelników. Opowiadania obu pisarek znalazły się w tomie „Zabójczy pocisk”, zawierającym teksty piętnastki najlepszych polskich autorów kryminałów.

IMG 20191107 183328

IMG 20191029 185100

P1030802

P1030844

Obie panie z sympatią podeszły do spotkania ze swoimi czytelnikami. Opowiedziały o sobie, początkach w zawodzie i swoich osiągnięciach literackich. Chętnie podpisywały swoje książki i pozowały do zdjęć z czytelnikami. Mamy nadzieję, że te spotkania nie były ostatnie i  zarówno Olga Rudnicka, jak i Marta Matyszczak odwiedzą jeszcze kiedyś Bytom i naszą bibliotekę.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury